MOLDIMO | Projekt

Design | Manufacturing | Engineering

Projektowane obecnie wyroby charakteryzuje coraz większa złożoność, przy coraz krótszym oczekiwanym czasie wprowadzenia produktu na rynek. Powoduje to nieustanną presję, która niekorzystnie odbija się na procesie zarządzania projektem. Kolejnym etapem naszych działań jest wirtualny projekt 3D, w którym można zweryfikować i dopasować każdy detal z tworzywa sztucznego. Na tym etapie jest jeszcze możliwość istotnych zmian konstrukcyjnych. To tutaj możemy przewidzieć jego newralgiczne i krytyczne zarazem cechy funkcjonalne. Dodatkowo możemy przetestować logistykę, ułożenie na paletach transportowych, czy też możliwość tak zwanego sztaplowania w celu minimalizacji kosztów transportu i magazynowania.

TECHNOLOGIE

Ostatnie dziesięciolecia w procesie przygotowania, uruchomienia i walidacji produkcji zostały zdominowane przez technologie wspomagane komputerowo i określane jako Design – Manufacturing – Engineering (CAD, CAM, CAE).

TRENDY

Rozwój technologii informatycznych, oprogramowania użytkowego CAD, CAM, CAE jednoznacznie determinuje sposób przygotowania uruchomienia produkcji i wprowadzenia na rynek nowego wyrobu.

PRZEWAGI

Ważnym obszarem obliczeń CAE jest symulacja procesów technologicznych, np. symulacji wtrysku tworzyw. Dzięki nim inżynierowie mają możliwość wykrycia potencjalnych problemów z wypełnieniem, kontroli odkształceń wypraski oraz optymalizacji procesu.

Świat Nieograniczonych MOŻLIWOŚCI

Na tym etapie następuje istotny moment jakim jest dobór gatunku tworzywa sztucznego jaki zostanie użyty do produkcji. Tym także zajmie się zespół MOLDIMO, w skład którego wchodzą specjaliści od inżynierii materiałów polimerowych. Działanie to jest wyjątkowo istotnym nie tylko ze względu na planowaną do zastosowania technologię formowania, ale także warunki pracy (eksploatacji i użytkowania), stawiane wymagania, czynniki środowiskowe, itp. Możemy również oglądać przekroje, dobierać estetykę (kolor, jakość wykończenia powierzchni, fakturę), czy też wstępnie pokazywać wyrób w różnych scenariuszach użycia. Mówiąc inaczej zacząć kreować marketing. Jednak cały czas poruszamy się w cyfrowym świecie modelu. Na tej podstawie powstaje pierwsza wycena produkcji nowego projektu. Ale każdy chce dotknąć tego co powstanie. W tym celu przejdziemy do następnego etapu…

TECHNOLOGIE IT

Projektowanie wyrobu z wykorzystaniem technik informatycznych dają nieograniczone możliwości wielokrotnego wprowadzania istotnych zmian konstrukcyjnych...

INFORMACJA

Dostęp do jak największej ilości informacji na jak najwcześniejszym etapie projektowania może mieć zasadnicze znaczenie dla powodzenia projektu. A ten dostęp zapewniają właśnie techniki CAE…

OPTYMALIZACJA

Dzięki zastosowaniu symulacji CAE inżynierowie mają możliwość wykrycia potencjalnych problemów oraz doprowadzić do optymalizacji procesu przetwórczego (technologicznego)...

KIERUNEK

Takie działania wyznaczają właściwy kierunek rozwoju procesu produkcyjnego na drodze jego optymalizacji procesu, tj.: uzyskać poprawny wyrób i doprowadzić do redukcji czasu cyklu...

ANALIZA

Zakres zastosowań CAE obejmuje szerokie spektrum dziedzin i zjawisk, m.in.: analizę naprężeń i analizy dynamiczne elementów i złożeń za pomocą metody elementów skończonych (MES)...

MOŻLIWOŚCI

To także kinematyczna i dynamiczna analiza mechanizmów, przepływów z wykorzystaniem obliczeniowej mechaniki płynów (CFD), czy też akustyczna (MES lub BEM), oraz obliczenia elektromagnetyczne (przepływy prądu, natężenia pól). .

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ?